Bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym
Dezynfekcja w gabinecie stomatologicznym
Postępowanie według aktualnych procedur higienicznych oraz prawidłowo dobrane metody dezynfekcji w placówkach służby zdrowia są nieodzowne, by skutecznie zapobiegać zakażeniom wśród pacjentów oraz personelu. Gabinet stomatologiczny jest miejscem, gdzie świadczone są usługi medyczne i według przepisów prawa podlega on takim wymogom, jak zabiegowe gabinety lekarskie.
W gabinecie dentystycznym istnieje wysokie ryzyko wystąpienia zdarzeń nieporządanych i niebezpiecznych dla zdrowia, jakimi są między innymi infekcje bakteryjne i wirusowe. Zaleca się stosowanie Zintegrowanej Strategii Dezynfekcji, która jest zespołem działań dezynfekcyjnych prowadzonych na wielu polach: higiena rąk, narzędzi, powierzchni oraz sterylizacja powietrza.
Skąd biorą się bakterie i wirusy w powietrzu?
Głównym źródłem bakterii i wirusów w powietrzu w danym pomieszczeniu jest człowiek. Każda osoba, która wchodzi do pomieszczenia wnosi różnego typu drobnoustroje na swoich rękach, na ubraniu, na torebce i plecaku, we włosach, na butach. Wówczas stężenie wirusów i komórek bakterii w powietrzu ulega zwiększeniu.
Wg badań przeprowadzony przez Instytut Zdrowia Publicznego PZH w pustym pomieszczeniu typowo biurowym, w godzinach rannych, bez aktywności osób przez okres około 8-10h, znajduje się około 110 jednostek/m3 bakterii różnego typu. Można traktować ten wynik jako daną wyjściową do kolejnych analiz. Natomiast podczas kolejnego pomiaru, przeprowadzonego w warunkach rzeczywistych, w pomieszczeniu biurowym, w którym znajdowały się już 3 osoby stężenie bakterii wyniosło 465 jednostek/m3 powietrza. Łatwo zauważyć, że wzrost stężenia bakterii jest kilkukrotny.
Dezynfekcja chemiczna stosowana w gabinetach stomatologicznych ma przede wszystkim zastosowanie w przypadku:
- narzędzi,
- powierzchni sprzętu,
- powierzchni aparatury medycznej,
- powierzchni dotykowych,
- powierzchni bezdotykowych.
Sterylizacja powierzchni zmywalnych jest wymagana po każdym pacjencie i wielokrotnie stanowi znaczące utrudnienie w pracy personelu w gabinecie stomatologicznym. Wielokrotnie zapach tych substancji jest bardzo intensywny i drażniący.
Popularność w ostatnim czasie została metoda ozonowania. Stosowanie ozonu jest jednak niebezpieczne i dość problematyczne. W stężeniach wywierających działanie biobójcze, ozon posiada działanie wysoko drażniące. Z kolei w stężeniach bezpiecznych dla zdrowia człowieka, ozon nie wywiera efektu biobójczego. Dodatkowo nawet w pomieszczeniach sąsiadujących z ozonowanymi nie powinny znajdować się żadne osoby, a samą procedurę musi przeprowadzić wykwalifikowany personel lub profesjonalna firma.
Pomieszczenie należy wietrzyć przez 15-30 minut. Natomiast nie można w nim przebywać przez kolejne 4 godziny. Metoda ta nie zapewnia odpowiedniego efektu dezynfekcji powietrza, jest długotrwała i znacznie utrudnia pracę.
Dezynfekcja powietrza promieniami ultrafioletowymi
Według Instytutu Zdrowia Publicznego PZH zastosowanie lamp UV-C jest zalecanym dodatkowym środkiem biobójczym, który zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych wewnątrz pomieszczeń budynków, w tym budynków użyteczności publicznej. Promieniowanie UV-C o długości promieni 253,7 nm zapewnia inaktywacje bakterii i wirusów w powietrzu na poziomie 99,9%, co zostało potwierdzone wielokrotnymi badaniami laboratoryjnymi na przestrzeni kilkunastu lat.
Obserwacjom zostały poddane:
- szczepy bakterii, m.in..
- Bacillus anthracis– wąglik,
- B. megatherium sp. (spores),
- B. parathyphosus– dur rzekomy, zwany też paradurem lub tyfusem rzekomym,
- B.suptilis– laseczka sienna,
- Clostridium tetani– laseczka tężca,
- Escherichia coli- E. coli, czyli pałeczka okrężnicy,
- Pseudomonas aeruginosa- pałeczka ropy błękitnej,
- Proteus vulgaris– odmieniec pospolity,
- Salmonella enteritidis,
- Salmonella paratyphi,
- Salmonella typhimurium,
- Streptococcus faecalis– zwana również paciorkowcem kałowym,
- SentertidisVibrio chlolerae (V.comma)– przecinkowiec cholery
- i wiele innych, szersza ich lista dostępna jest TUTAJ.
- wirusy, np.
- Hepatitis A,
- Influenza virus,
- Rotavirus,
- SARS Coronavirus CoV-P9,
- SARS Coronavirus (Hanoi),
- SARS-CoV-2
- i inne, szersza ich lista dostępna jest TUTAJ.
Promieniowanie UV-C wykazuje również biobójcze działanie w stosunku do grzybów i pleśni.
Metoda dezynfekcji promieniami ultrafioletowymi jest znana od lat i z powodzeniem stosowana w placówkach medycznych w celu sterylizacji pomieszczeń i powietrza. Obecnie urządzenia do sterylizacji, które wykorzystują nadfiolet są nowocześniejsze i bardziej bezpieczne dla zdrowia pacjentów i personelu.
Lampa hybrydowa UltraMed
Lampy UV-C Ultramed są przeznaczone do profesjonalnej dezynfekcji powietrza i powierzchni m.in. w gabinetach stomatologicznych i innych placówkach medycznych.
Dzięki tej metodzie można uzyskać najwyższa skuteczność dezynfekcji:
- już w czasie 10 minut,
- bez użycia chemii,
- bez drażniących zapachów,
- bez toksycznej chemii,
- bez konieczności wietrzenia pomieszczenia.
Lampa hybrydowa UltraMed jest urządzeniem dwufunkcyjnym, które pozwala zarówno na stałą sterylizacje powietrza w czasie przebywania osób w pomieszczeniu, jak i na szybką dezynfekcje powietrza i powierzchni w pustym pomieszczeniu.
Program przepływowy zapewnia bezpieczną inaktywacje bakterii i wirusów, dzięki zastosowaniu wewnątrz urządzenia szczelnej komory naświetlania, w której odbywa się docelowa sterylizacja ultrafioletem. Z uwagi na to, że promienie UV-C nie mają kontaktu bezpośredniego z osobami, można stosować tę metodę w gabinetach lekarskich, stomatologicznych oraz biurach w czasie przebywania w pomieszczeniu pacjentów, klientów czy personelu. Program przepływowy można zastosować również w poczekalni, gdzie obserwuje się dużą rotacje osób przebywających w jednym pomieszczeniu przez dłuższy czas.
Program bezpośredni UV-C stanowi natomiast bardzo szybką metodę doraźnej sterylizacji powietrza i powierzchni, którą można stosować wyłącznie w pustym pomieszczeniu. Jest zatem idealny użycia na przykład pomiędzy wizytami pacjentów oraz po zakończeniu pracy w gabinecie. Program został wyposażony w 10-minutowy timer. Wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. Wacława Dąbrowskiego nad lampą hybrydową UV-C Ultramed potwierdzają, że w czasie od 1 minuty do 8 minut (w zależności od wielkości pomieszczenia) drobnoustroje zostają inaktywowane w 99,9%.
Firma Signify, producent promienników UV-C Philips, które zastosowano w lampach UltraMed przeprowadziła w 2020 roku badania w Boston University. W rezultacie przeprowadzonego eksperymentu udało się potwierdzić, że promienniki UV-C Philips TUV PL-L produkowane przez Signify skutecznie dezaktywują wirus SARS-CoV-2, który powoduje chorobę Covid-19. Zespół zastosował dawkę 5 mJ/cm2, co spowodowało zmniejszenie liczby wirusów SARS-CoV-2 o 99% w ciągu 6 sekund. W oparciu o wyniki badań ustalono, że dawka 22 mJ/cm2 skutkować będzie zmniejszeniem liczby wirusów o 99,9999% już w ciągu 25 sekund.
Lampy hybrydowe Ultramed zostały wyposażone w:
- pilota do zdalnego sterowania, by ułatwić bezpieczną obsługę urządzenia z odpowiedniej odległości bez obawy o kontakt ze światłem ultrafioletowym,
- system kontrolny, czyli diody i liczniki czasu pracy urządzenia, by ułatwić kontrolę zużycia promienników UV-C,
- promienniki UV-C wewnętrzne i zewnętrzne marki Philips, które nie wydzielają toksycznego ozonu,
- wysoka moc promienników wewnętrznych (2x36W) oraz zewnętrznego (55W), by jak najbardziej skutecznie dokonać sterylizacji,
- dodatkowy zewnętrzny wyłącznik bezpieczeństwa,
- długi 3 metrowy kabel zasilania, który pozwala na wygodne przemieszczanie urządzenia,
- Certyfikat „Strefa dezynfekcji UV-C” ,który można umieścić na ścianie, drzwiach lub bezpośrednio na urządzeniu informując pacjentów o stosowanej metodzie dezynfekcji w gabinecie,
- znak Produkt z atestem Polskiego Zakładu Higieny PZH-NIZP.
Lampy hybrydowe UltraMed można stosować w wersji stacjonarnej, czyli naściennej oraz w wersji mobilnej, gdy urządzenie jest umieszczone na statywie przejezdnym SMobil i może pracować w kilku pomieszczeniach.
Jednorazowa inwestycja w urządzenie do dezynfekcji UV-C UltraMed pozwala na użytkowanie przez 8.000 godzin. W przeliczeniu na dni pracujące (min. 8h dziennie i 250 dni pracujących w roku) daje nam to wynik w przybliżeniu 4 lata. Po osiągnięciu 8.000h należy wymienić promienniki UV-C na nowe i w dalszym ciągu korzystać z zalet urządzenia UltraMed.
Dlaczego warto stosować lampy UltraMed?
Lampy UltraMed w gabinecie stomatologicznym zapewniają:
- dezynfekcję powietrza, w którym znajdują się bakterie i wirusy przenoszone przez człowieka, będącego głównym źródłem drobnoustrojów w danym pomieszczeniu,
- dezynfekcję powierzchni,
- skuteczność dezynfekcji – inaktywacja 99,9% bakterii, wirusów, pleśni i grzybów,
- dezynfekcję bez użycia chemii, bez drażniących zapachów, bez toksycznego ozonu, bez konieczności wietrzenia pomieszczeń,
- 2 programy dezynfekcji: przepływowy oraz bezpośredni UV-C,
- dezynfekcję metodą przepływową – bezpieczna podczas przebywania pacjentów i personelu w pomieszczeniu,
- dezynfekcję metodą bezpośrednią UV-C – szybka (program 10 min.) i bezpieczna (obsługa za pomocą pilota),
- długą żywotność źródła promieniowania UV-C – 8.000h
- wysoka moc promienników UV-C: wewnętrzne 2X36W oraz zewnętrzne 55W,
- silne działanie biobójcze, ponieważ ultrafiolet działa na liczne bakterie i wirusy, które najczęściej występują w dużych skupiskach ludzi,
- najwyższe standardy dezynfekcji, dzięki renomowanej klasy promiennikom UV-C Philips
- komplet uchwytów mocujących dla wersji naściennej w zestawie z urządzeniem,
- możliwość zastosowania urządzenia w wielu pomieszczeniach, dzięki wersji mobilnej.
Zastosowanie dezynfekcji powietrza jest zalecanym uzupełnieniem tradycyjnych metod dezynfekcji chemicznej stosowanych w placówkach służby zdrowia, w tym w gabinetach stomatologicznych.
Zainteresowały Cię te informacje? Chcesz odpowiednio dobrać lampę bakteriobójczą, by osiągnąć najwyższą skuteczność dezynfekcji? Zapraszamy TUTAJ.